crazy oil prices - what are you paying for gas???

2.91

The best thing to do to increase your MPG is a lighter foot, all those tornado and fuel atomizer things do nothing. Give your car a good tune up and run a bottle of seafoam through the vacuum lines once a year and you should be doing OK.

PS nobody better complain until they get 10 MPG hehe

Im close i get 12mpg. Filled up at 3.05 with 26 gallon tank. I can only go about 300 miles on a tank.
 
Jumper from 2.89 to 3.17 around here

I love and hate George bush

Price will drop back into "reasonable" range. The oil companies are producing more oil than they need too, and charge way more. They lost a couple bucks back in the 80's so now they are justified in making up the difference.

It is funny, the universe tries to find a middle ground. The market always levels out a pop or spike... the oil companies will ride the wave for a few more years. The ill effects on the average american will take its toll, and the wave will end.

2007 price: 3.25
2011 price: 8.00
2012 price: 5.00

Just my two cents.
 
Jumper from 2.89 to 3.17 around here

I love and hate George bush

Price will drop back into "reasonable" range. The oil companies are producing more oil than they need too, and charge way more. They lost a couple bucks back in the 80's so now they are justified in making up the difference.

It is funny, the universe tries to find a middle ground. The market always levels out a pop or spike... the oil companies will ride the wave for a few more years. The ill effects on the average american will take its toll, and the wave will end.

2007 price: 3.25
2011 price: 8.00
2012 price: 5.00

Just my two cents.
Better not be $8. Once it goes up, they won't take it down.
 
what kind octane do you guys have? In Norway it's 95 and 98 that's most used..
 
Here in Hungary we have 95, 98, 99 and 100, but the energy density of these fuels is terrible. As soon as you fill up in the neighborhood Austria, or Germany, a diesel will consume at least 0.5 l/100 km less, and a gas engine can drop more than 2 liters.

A pal who is living in Canada came home last year and he was surprised because the rented (from a friend) Civic consumed almost 9 l/100 km, yet his same daily driver's consumption is between 6.8 - 7.5 liters.

Another interesting observation: our gas stove is practically inoperable when you try to light it with a piezo lighter. Only "normal" fire can light it up. Weak gas.
 
what kind octane do you guys have? In Norway it's 95 and 98 that's most used..
87 (regular), 89 (plus), 91-92 (91 in California, 92 in other states) premium.
Some gas stations offer higher octane gas at higher prices, but that's for racing.
 
87 (regular), 89 (plus), 91-92 (91 in California, 92 in other states) premium.
Some gas stations offer higher octane gas at higher prices, but that's for racing.

Because of other standards to mesure quality of the petrol in Europe vs the US, 87us equals 95 in europe and 89 is (almost) 98.
Today, 87 (US) costs 9,6$\pr gallon(!) at the local gas station. 80% of this are taxes... go Norway...
 
What's the ratio between average per capita income vs. fuel price in Norway?
 
i got rid of my diesel trucks and now im pulling my trailer with my bmx bike:D
 
Because of other standards to mesure quality of the petrol in Europe vs the US, 87us equals 95 in europe and 89 is (almost) 98.
Today, 87 (US) costs 9,6$pr gallon(!) at the local gas station. 80% of this are taxes... go Norway...
If everything is so expensive in Norway, what does an average person makes annually?
 
Supercharged, taxes are quite high in a lot of Europeans countries. I'll take Belgium for example. Frankly, that place is seen by some as a tax haven because the taxes are reasonable compared with some Scandinavian countires. But, from a healthcare standpoint, you are taken care of. Any doctor you want, etc. And unversities are free.

Do people make that much more in Europe even though everything is quite a bit more expensive? I don't really think so.
 
Here are some Hungarian comparos:

A Lexus LS460 costs here US$126.000
A phonecall to the UK costs US$0.6/min.
A claybar (Clay Magic) costs US$90, the cheapest costs US$54 (Source Chem.)
A bottle of say 3M compound costs US$70
A McChicken costs US$4
A 2-lbs bread costs US$1.5
One liter milk US$1.5

And once again, we earn US$650 (average). The statutory minimal wage is US$302, but the number of people who earn even less is significant.

Anything above US$800 is considered very good; and managers earn around US$1700-2900 (brutto, which means netto US$1050-1700 in your hands).

Yesterday the fuel went up to US$6.5 (cheapest), while the most expensive is US$7.2.
 
Here are some Hungarian comparos:

A Lexus LS460 costs here US$126.000
A phonecall to the UK costs US$0.6/min.
A claybar (Clay Magic) costs US$90, the cheapest costs US$54 (Source Chem.)
A bottle of say 3M compound costs US$70
A McChicken costs US$4
A 2-lbs bread costs US$1.5
One liter milk US$1.5

And once again, we earn US$650 (average). The statutory minimal wage is US$302, but the number of people who earn even less is significant.

Anything above US$800 is considered very good; and managers earn around US$1700-2900 (brutto, which means netto US$1050-1700 in your hands).

Yesterday the fuel went up to US$6.5 (cheapest), while the most expensive is US$7.2.
WOW! I sure wouldn't wanna live there. $90 for clay magic???How is $10.99 sound to you?
 
Sounds definitely better... I buy my clays from the States too.

And yes, living here is a real challenge. :(
 
The WSJ has an interesting weekly column where they compared what a certain product costs around the world. This week it was a Pizza Hut large pizza, everything on it.

It was almost 13 pounds, which is 26 dollars. But that only applies when you're paying with dollars, then it's expensive.

It's not fair to translate everything into dollars because that would give you a very infair comparison. You have to look at the physical quantity of "x" money that you're making versus how much each product costs in "x".

You can make 50,000 pounds in the UK, which is over 100,000 dollars. So your pizza might be 12 pounds or 24 dollars, same thing.
 
The WSJ has an interesting weekly column where they compared what a certain product costs around the world. This week it was a Pizza Hut large pizza, everything on it.

It was almost 13 pounds, which is 26 dollars. But that only applies when you're paying with dollars, then it's expensive.

It's not fair to translate everything into dollars because that would give you a very infair comparison. You have to look at the physical quantity of "x" money that you're making versus how much each product costs in "x".

You can make 50,000 pounds in the UK, which is over 100,000 dollars. So your pizza might be 12 pounds or 24 dollars, same thing.
:iagree:
 
Back
Top