No wax is worth 2g's, depending on how you define "worth". Is worth the actual product cost with a fair market up? Is worth how you feel after you use it?
Wax, in the bottle, with a label is between 1.30 to 5.00's, most of which is bottle and labeling cost. Obviously Zymol has a higher bottling cost (I have no idea what the glass container costs, I would guess 50.00-100.00?) so you have a 51.30 to 105.00 dollar wax (with over 90 percent of the cost being the packaging), that is sold for 2g's..
My favorite thread on detailingworld is where they but 5 month old Zaino (recentely topped with Z8) side by side with Royale. Most of the members thought they could tell a difference, and many admitted they couldn't or that the Zaino side (after 5 months) looked better. Perception is a powerful thing, ask any pyscologist.
If Pinnacle had orginally been put in a glass jar and sold for more money. Since reality is truely an individual's perception, the realtiy would be that Pinnacle was a super high end wax (which the average Joe at a car show, it is).
Brian and I have recieved Royal as a gift from a happy client of ours to use on his car (a couple of oz) and side by side with P21s 100 percent, Pinnacle Souveran, and Zymol Royal we both picked P21s 100 percent as the best looking, with Souveran and Royal looking the same. When we asked our clients (we where at a pre concours party, working on 4 cars in a clients garage), the six guests who had no knowledge of the different waxes (other then they where different) either choose P21s 100 percent or Souveran as the winners, 4 to 2.
This doesn't prove anything as it isn't a very accurate account or test. But what it does prove is that most people (including two very experienced detailers) couldn't tell much difference between any of the waxes, except that P21s was a little sharper. So for 7000-8000 dollars, Royal (while it might be better) isn't leaps and bounds above other waxes on the market.
So what determines worth?
I guess in your case, how a product makes you feel after using it. You paid a high amount of money for a product that is fairly cheap to make, but, after reading your posts on how happy you are, it seems worth it to you (perception is reality) and you cannot put a price on that.