How to calculate cost per

patricemougeot

New member
Joined
Apr 20, 2016
Messages
65
Reaction score
0
Hi,

Maybe this got answered already, but I failed to found the correct answer I am looking for.

How would you calculate the cost of buying let say compound at 30$ per use of the product. What I mean by that is that 30$ bottle cost per car to compound would equal to how much? Is it 30/amount of oz in it? So this same question applied to polish, wax, heck every product.

Thank you
 
Yes, you've got it. Divide the cost by the amount of product. If a product is 16oz and it's $30, it's $1.88/oz rounded up. So if you use 5 oz on a car, it's about $9.40 per application.
 
Thanks Heisenberg. How would you calculate the cost for a pad? Let's the pad is 13$. How would you calculate the cost of that? How do you know how many cars you can do with a pad or pads? See where I'm getting at?
 
I've never had a pad fail on me... I'm still using pads that are a few years old, but I don't do this for a living so I don't go through them like some people do. I don't bother coming up with a per car basis for pads or any other applicator type products. Just consider them a one-time expense and be happy for whatever mileage I get out of them. I factor cost of applicators into ceramic coating jobs, for example. Everything else is just a normal expense. I suppose if you really wanted to price it out you can come up with a fixed number for how many cars you'd do before replacing the pads and then relegate them to trim applicators, hand applicators, etc.
 
the most effective way is to weight your bottles after each job to know how much was spent
 
Back
Top