For a gallon of gas....that's ridiculous!!!

We just rented a car in Phoenix, failure to return on full will cost me $9.79 a gallon!

Sent from my LG-E970 using Tapatalk 2
 
So let me get this straight your trying to tell me that an oil company only makes 5 cents a gallon profit? Maybe you are refering to the gas station?

i **** you not...yea they make a truckload of money but the profit margin is very very small...a lot of effort goes into extracting oil from the earth, transporting, processing, transporting again, refining, etc...i am referring to the actual oil company (exxonmobil, chevron, etc...) i have always wanted to see gas stations advertise the actual price they charge for the fuel and on the receipt it should show all of the taxes that you are paying on the fuel...the government doesn't put a penny in production or r&d yet they pull in quite a bit of money from fuel sales, they know everyone will continue to buy because they have no choice so they exploit it for revenue...no different than taxes on tobacco products, state minimum for a pack of cigarettes in NY is like 10+ dollars a pack, they did this and said it was to encourage people to quit, no numbers show ny'ers quitting in record numbers and as you get closer to the city its 14 dollars or more per pack...its all revenue they will get no matter how much they charge.

i went a little over budget on my 2 cents here.
 
I have a truck that takes diesel which is about 4.39/gal and then I have three other cars and they require premium at 3.99/gal. The last time I bought regular gas was over 9 years ago
 
This is older, but gas is relatively cheap.
[ame]www.youtube.com/watch?v=I46IYYz5CU4[/video]
 
We have passed Peak oil some time ago, price of gas will keep increasing. Electric is the future, and that is a great thing. You will be able to tell your grand kids that you used to dive and detail cars that ran on petrol and they will go: "No way grandpa!!"
 
Gasoline prices are outrageous. I feel for people who have to drive for a living like Hot Shot drivers and other people who own delivery services, but check out some detailing prices.

303 Aerospace Protectant:

$12.99/16 oz = $103.92/gal


Wolfgang Deep Gloss Paint Sealant:

$39.99/16oz = $319.92/gal


Cquartz Dlux:

$47.99/30 ml = $6055.40/gal

O.o
 
Or things like bottled water that can go as high as 13$ per gallon ;)

But yes, coatings are very super insanelly expensive LOL
 
i **** you not...yea they make a truckload of money but the profit margin is very very small...
Yea...Right. :rolleyes:


Just for ExxonMobil:
$45 Billion in actual profits in 2013...Grossly Obscene!!

-$40 Million+ perks...CEO Salary...almost 500 times the median USA worker's wage...Obscene as well, IMHO!

-Untold $Millions to Lobbyists

-Untold $Millions to PACS

-Drilling: $Millions to several $Billions...meh


Then there's more $Billions in profit from: Stock Buy Back programs.
And what's their tax rate? ~.13---13%...WTC!!!


Besides the jobs they supply for the Joe LunchBuckets of the Working-World...
No way do these weasels deserve my admiration!


Bob
 
Yea...Right. :rolleyes:


Just for ExxonMobil:
$45 Billion in actual profits in 2013...Grossly Obscene!!

-$40 Million+ perks...CEO Salary...almost 500 times the median USA worker's wage...Obscene as well, IMHO!

-Untold to Lobbyists

-Untold to PACS

-Drilling: to several ...meh


Then there's more in profit from: Stock Buy Back programs.
And what's their tax rate? ~.13---13%...WTC!!!


Besides the jobs they supply for the Joe LunchBuckets of the Working-World...
No way do these weasels deserve my admiration!


Bob

Keeping company names out, I work for a oil company in the exploration and production side. The company I work for produces oil and gas (natural/methane not gasoline), we sell the gas and down the pipeline it goes. The rate is based on Henry Hub. The oil we produce is sold again at market rate and down the pipeline it goes. The same company has pipelines and some of the oil is sold and we buy space on our pipeline just like anybody else is able to. A mix or our oil and other producers oil gets to the end of the line, maybe in a company owned refinery. The oil is turned into more than just gasoline, there is very little you buy on a daily basis that doesn't have some kind of petroleum product in it, heck the bag, or bottle the product came in, has oil in it. Sticking with just gasoline now, that gas is then sold to a distributor, again it could be a company owned one as the company I work for does have gas stations, but anybody can buy from us, I am sure the other name brand station isn't, but CostCo could be, or the mom and pop no name station could be buying from the distributor. The distributor may be selling to 'Us' and 'we' show up with our trucks and take it to 'our' station. While the company I work for does have many different stations with our name on it, we don't own them. They are privately owned and the company that owns the station or stations buys the gasoline at the market rate from the distributor and pays the trucking company so they have full tanks. The station will sometimes lose money on every gallon of gas they sell. If you pay with a CC, the station needs to pay a fee for every card swipe. They also have pump maintenance and electricity costs that go into pumping the 10 gallons into your car. If you want a receipt, again there is more of a charge. The station depends on you going inside and buying a coke, or smokes, or candy. That is where the real money is made for the station. Don't forget that for many oil companies they include that money in its profits.
When you look at the price of a gallon of gas for us here in Wyoming I pay $3.37 a gallon, .24 of that is state road or gas as we call it tax. Another 6% of that is local sales tax, so the gallon of gas 'cost' is now $2.93. There were lots of other hands in the pot along the way for $2.93 a gallon. Yes we had some that was sold for motor oil, some for jet fuel, some for diesel, some for plastics, some for.....
Yes our CEO gets paid lots of money, so does every other company man, we all get paid well, but it is dangerous work. Wells blow up, fires happen, accidents happen just like every other industry, but unlike most, when we have one people die, property gets damages, and needs fixed, and all that costs lots of money. I am for sure not one to say how much is 'reasonable' for a individual or company to earn. I can tell you though 'Big Oil' pays is fair share in taxes. Exxon pays $3.00 for every $1.00 in profit it earns. Oil companies don't get any tax breaks that any other company doesn't get, most just don't qualify for such deductions, they get some deductions because they have production in foreign countries and pay tax in that country. Any company that pays taxes to a foreign country is able to deduct that expense from the taxes paid to this country, it isn't anything special it is something available to everybody. Contrary to what the media says, big oil isn't evil, and doesn't get special treatment.
The asset I work for doesn't make money like that though, we draw a loss of over $1.5MM a month, and have for the last few years, because of that, we won't be around for much longer. New wells in San Antonio cost $5MM+ each and they are drilling as fast as they can, creating jobs for many people and a good quality of life.
If you want to be mad at someone, be mad at the futures traders who have 'bid' up a barrel of oil, be mad at the government for taxing the companies and a gallon of gas so much. All those costs are only relayed to the end user, you and I.
 
3 39 for premium. About 20 cents less for regular. One car takes premium the other two take regular
 
$3.89 per gallon of regular this evening in northern IL!
 
$4.09 for 87
$4.19 for 89
$4.29 for 91

expected to rise in the Summer here in Los Angeles
 
The fraction after the price has nothing to do with the amount of fuel. It relates to the price. Example $3.19 9/10 = $3.199. You don't see the add cost when buying a single gallon. But when buying multiple gallons it adds up. Just sly way for oil companies to increase revenue.

The fraction is a TAX...oil company gets none of it...your friendly uncle gets it.
 
Paid $4.49 for 91 at chevron in Santa Barbara ca


Sent from my Stealth Lookin iPhone using Tapaturd
 
Paid £1.35 per litre here... that equates to about $8.20... *blink*
 
$3.499 for "regular." Been there for about 2-3 months now.

Add about a buck more for diesel, then add TWO dollar more for kerosene!

Bill
 
I paid $4.31 @ BP for Ultimate last week. Seems that every other news story isn't about gas prices for the past 6 yrs, hmmm, wonder why???

Sent from my SPH-M930 using AG Online
 
I live in Staten Island wheres its $3.69

But I work in New Jersey....$3.33...:props:
 
Back
Top